Informacje ogólne

Zakład powstał w latach piędziesiątych jako Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych, w 1990 roku kiedy to zarządzeniem Wojewody Przemyskiego nr 40/90 z dnia 27.08.1990 w miejsce DPS dla Dorosłych w wyniku reorganizacji został powołany Zakład Opiekuńczo-Leczniczy działający jako jednostka budżetowa, utworzona przez Wojewodę Przemyskiego i jemu podległa.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy jest zakładem stacjonarnym prowadzącym opiekę całodobową obejmującą świadczenia o charakterze pielęgnacyjnym, opiekuńczym i rehabilitacyjnym z uwzględnieniem kontynuacji leczenia farmakologicznego i dietetycznego dla pacjentów w zaawansowanym wieku, nie wymagającym hospitalizacji.

W grudniu 1998 roku Zakład w ramach restrukturyzacji zmienił status na Samodzielny Publiczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Od 1999 r. rozpoczęła się działalność zakładu na zasadach kontraktów z Kasami Chorych na świadczenie usług medycznych w zakresie 24-godzinnej opieki nad pacjentem wraz z leczeniem i rehabilitacją w Zakładzie.

W kolejnych latach (1999-2001) w zakładzie systematycznie podnoszono standard i zakres świadczeń oraz wyposażenia pokoi pacjentów. Systematycznie usprawniano oraz modernizowano strukturę budowlaną celem lepszego przystosowania dla pacjentów o ograniczonym stopniu poruszania.

Przeprowadzono szereg remontów (min. kuchni, pralni, oddziałów), zainstalowano i uruchomiono sieć komputerową, wspomagając i usprawniając w ten sposób pracę w zakładzie oraz wykonano remont-modernizację dźwigu osobowego, który pamiętał jeszcze czasy otwarcia zakładu. Dobudowano dodatkową klatkę schodową wraz z windą oraz trzecie piętro, na którym mieszczą się pokoje pacjentów, oraz cz궜ć administracji.

Obecnie w zakładzie może przebywać jednocześnie do 155 pacjentów, ulokowanych w pokojach 2, 3 i 4 osobowych na 3 piętrach.

Na parterze znajduje się rehabilitacja i kuchnia, oraz dział obsługi pacjenta w suterenach ulokowana jest kotłownia, pralnia, archiwum, magazyny podręczne i szatnie personelu medycznego.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Przemyślu, zgodnie ze statutem, jest publicznym zakładem opieki zdrowotnej, prowadzonym w formie samodzielnego zakładu, pokrywającego z posiadanych środków i uzyskanych przychodów, koszty działalności i zobowiązania.

Nadzór nad zakładem sprawuje Rada Powiatu Przemyskiego, która Uchwałą Nr VII/23/99/ z dnia 2 lipca 1999 roku powołała Radę Społeczną Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Przemyślu, w następującej strukturze:

  • Przewodniczący – 1 osoba
  • Przedstawiciel Wojewody – 1 osoba
  • Członkowie – 3 osoby

Obecnie zakładem kieruje i reprezentuje go na zewnątrz dyrektor mgr Magdalena Andrzejak.

Celem zakładu jest udzielanie całodobowych świadczeń zdrowotnych, które obejmują swoim zakresem pielęgnację i rehabilitację osób nie wymagających hospitalizacji, zapewnienia im środków farmaceutycznych i materiałów medycznych, pomieszczenia i wyżywienia odpowiedniego do stanu zdrowia a także organizowanie zajęć i terapii kulturalno-rekreacyjnej oraz opieki.

Do zadań zakładu należy w szczególności:

  • świadczenie usług leczniczych i rehabilitacyjnych,
  • stacjonarną względnie okresową opiekę lekarsko-pielęgniarską dla osób w wieku zaawansowanym dotkniętych chorobą somatyczną bądź kalectwem,
  • uzupełnianie lecznictwa zamkniętego w specjalnościach związanych z rehabilitacją.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy obszarem działania obejmuje teren woj. podkarpackiego. Zakład też może udostępniać świadczenia leczniczo-opiekuńcze chorym z terenu innych województw.

Zakład usytuowany jest na obrzeżach miasta, przy ulicy Jasińskiego 15, posiada własny park i sad; budynek trzykondygnacyjny z dobrą komunikację pionową i poziomą, cztery wejścia-wyjścia, podjazd dla wózków inwalidzkich, windy osobowo-towarową oraz dla osób niepełnosprawnych, własną kuchnię, pralnię i kotłownię, sale dwu – trzy i czteroosobowe, bardzo dobre węzły sanitarne, na trzecim pietrze zintegrowane z pokojami. W obrębie zakładu znajduje się kaplica prowadzona przez siostry zakonne z dobrym dojazdem dla chorych na wózkach inwalidzkich. Dojazd do zakładu jest dobry – liniami miejskiego zakładu komunikacyjnego w części przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych, Jedna z linii dochodzi bezpośœrednio pod sam Zakład pozostałe wymagają dojśœcia około 300m. Zakład posiada też parking bezpłatny dla osób odwiedzających.